Co Gramy

4KINO Złodziejaszki

  • 25 kwietnia
4 Kino
Czas trwania: 121 min
Gatunek: dramat,
Film w cyfrowej jakości 2D
4KINO Złodziejaszki
Bilety do nabycia w kasie na parterze
kasa@eck.elk.pl tel. 87 621 71 56
  1. czwartek -
    25 kwietnia
    19:15 - napisy 2D
    Bilet: 10 zł

Nagrodzone Złotą Palmą w Cannes, nominowane do Oscara® 2019 „Złodziejaszki” to historia trzypokoleniowej ubogiej rodziny żyjącej na przedmieściach Tokio. Utrzymują się najróżniejszych dorywczych zajęć oraz drobnych kradzieży. I choć ledwo wiążąc koniec z końcem, to gdy jednak pewnego dnia w ich życiu pojawia się bezdomna dziewczynka, bez wahania decydują się zapewnić jej dach nad głową. To początek wydarzeń, które odsłonią skrywane tajemnice z rodzinnej przeszłości.

Reżyser filmu Hirokazu Kore-eda należy do czołówki współczesnych japońskich twórców i jest najpopularniejszy przedstawicielem tej kinematografii w Polsce. W ostatnich kilku latach kinowa publiczność miała okazję obcować z jego głośnymi, nagradzanymi obrazami „Po burzy” (2016), „Nasz młodsza siostra” (2015), „Jak ojciec i syn” (2013). Krytycy nazywają go kontynuatorem filmowej tradycji japońskiego mistrza Yasujirô Ozu, jednak sam Koreeda uważa, że bliżej mu do Kena Loacha, który podobnie jak on używa kamery do sportretowania społecznych nierówności i absurdów współczesnego świata.

– Świat zmierza w przedziwnym kierunku, nie wiem czy rodzina – w takim tradycyjnym założeniu, zbudowana na dobrowolnym byciu razem, długotrwałej i wielopokoleniowej więzi czy bezinteresownej chęci niesienia pomocy – ma szansę przetrwać. Ten temat wciąż do mnie powraca, bo nie ma jednej recepty na udane życie rodzinne, na trwałe relacje. A tak jak powiedziałem, współczesny świat nie sprzyja inwestowaniu czasu, wiedzy, czy pieniędzy we wspólnotę. Wszyscy stawiają teraz na siebie, liczy się jednostka – nie zbiorowość – mówił w wywiadzie dla „Wprost” po ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes.

Z tej najważniejszej na świecie filmowej imprezy wrócił ze Złotą Palmą. Choć w Konkursie Głównym konkurował z „Zimną wojną” Pawła Pawlikowskiego, a także z filmami m.in. Spike’a Lee, Matteo Garrone czy Nadine Labaki, tu Jury pod przewodnictwem amerykańskiej aktorki Cate Blanchett jednogłośnie zdecydowało o uhonorowaniu filmu japońskiego reżysera.

GŁOSY PRASY
„Piękny film o prawdziwym rodzinnym szczęściu. Zabawny i wzruszający z zaskakującym zwrotem akcji. „Złodziejaszki” skradły moje serce”
Grażyna Torbicka

„To ważne, mądre, niełatwe i perfekcyjnie zrealizowane kino, które powinien obejrzeć każdy, kto docenia filmy bliskie życiu. Nie mam żadnych wątpliwości, że Shoplifters po latach będzie uważany za arcydzieło naszych czasów, choć jego wydźwięk jest bez wątpienia ponadczasowy”
Dawid Myśliwiec, Film.org.pl

„We wrzącym świecie, pełnym wielkich problemów politycznych, ekonomicznych i społecznych – opowiada o najprostszych uczuciach. Broni wrażliwości, którą w trudnej codzienności zbyt często gubimy.”
Barbara Hollender, Rzeczpospolita

„Kompletny, dojrzały i piękny”
Anna Tatarska, Onet.pl

„Ten czarujący i poruszający obraz skradnie serca zarówno publiczności kina artystycznego, jak i miłośnikom filmów głównego nurtu.”
Meggie Lee, Variety

„Kore-eda posiada wrażliwy, precyzyjny dotyk niczym mistrz kasiarzy i jest wirtuozem emocjonalnej narracji”.
Manohla Dargis, New York Times

„Ten mądry i wnikliwy film jest delikatny, przejmujący i zaskakująco potężny.”
Kenneth Turan , Los Angeles Times

„Nie da się doświadczyć współczucia głęboko zakorzenionego w tym filmie i nie być poruszonym do łez”
Peter Travers, Rolling Ston

Najważniejsze wyróżnienia i nagrody:
Cannes 2018 – Złota Palma dla Najlepszego filmu

Asian Pacific Screen Awards 2018 – Nagroda dla Najlepszego Filmu

Złote Globy 2019 – nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

Oscary 2019 – nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

Independent Spirit Awards 2019 – nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

BAFTA 2019 – nominacja w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

Asian Film Awards 2019 – 6 nominacji w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Hirokazu Kore-eda), Najlepsza aktorka (Sakura Andô), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Mayu Matsuoka), Najlepsza muzyka (Haruomi Hosono), Najlepsza scenografia (Keiko Mitsumatsu).

Nagrody Japońskiej Akademii Filmowej 2019 – 12 nominacji w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Hirokazu Kore-eda), Najlepszy scenariusz (Hirokazu Koreeda), Najlepsza aktorka (Sakura Andô), Najlepszy aktor (Lily Franky), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Kirin Kiki), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Mayu Matsuoka), Najlepsza muzyka (Haruomi Hosono), Najlepsza scenografia (Keiko Mitsumatsu), Najlepsze oświetlenie (Isamu Fujii), Najlepsze zdjęcia (Ryûto Kondô), Najlepszy dźwięk (Kazuhiko Tomita).

Obsada:

Lily Franky jako Osamu Shibata

Sakura Ando jako Nobuyo Shibata

Mayu Matsuoka jako Aki Shibata

Kilin Kiki jako Hatsue Shibata

Kairi Jyo jako Shota Shibata

Miyu Sasaki jako Juri Hojo

Twórcy:

Reżyseria, scenariusz, montaż – Hirokazu Kore-eda

Muzyka – Haruomi Hosono

Zdjęcia – Ryuto Kondo

Scenografia – Keiko Mitsumatsu

Światło – Isamu Fujii

Dźwięk – Kazuhiko Tomita

Produkcja – Aoi Pro. Inc.