Co Gramy

FILMOTEKA DAMSKA Żona

  • 22 lutego
Filmoteka damska
Czas trwania: 100 min
Gatunek: dramat,
Film w cyfrowej jakości 2D
FILMOTEKA DAMSKA Żona
Bilety do nabycia w kasie na parterze
kasa@eck.elk.pl tel. 87 621 71 56
  1. piątek -
    22 lutego
    19:30 - napisy 2D
    Bilet: 10/15 zł

Film w reżyserii laureata Srebrnego Niedźwiedzia Björna Runge’a. Filmowa adaptacja powieści Meg Wolitzer.

Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie (Glenn Close i Jonathan Pryce) stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. Joe lubi brylować, Joan jest nieśmiała. Joe nie przykłada wagi do ubioru, Joan jest zawsze elegancka. Joe jest nieco próżny, Joan skromna. Joe pławi się swoją publiczną rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy, Joan tymczasem dzieli się swym intelektem, wdziękiem i dyplomacją z prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza. To ona dba o dom, kontakt z dorosłymi już dziećmi, pamięta, by Joe zażył lekarstwa o określonej porze. To prawda, zdarzają jej się gorsze chwile, ale jej naturalna godność i poczucie humoru pozwalają pozostawić te chwile w ukryciu.

Rok 1993, Joe dowiaduje się, że jego literacki dorobek zostanie uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Jego gwiazda rozbłysła, kiedy poznał Joan w późnych latach pięćdziesiątych XX wieku. Był wtedy jej (żonatym) nauczycielem.

Film zestawia historię pary z ich niezwykłą młodzieńczą pasją i ambicjami oraz portretem tych samych ludzi trzydzieści lat później. Z całym dorobkiem kompromisów, sekretów, zdrad, ale i niezwykłą wzajemną miłością.

W drodze do Sztokholmu małżeństwu towarzyszy syn David (Max Irons), aspirujący pisarz, który uważa, że matka nie docenia swego wkładu w karierę męża. A to nie jedyny gość towarzyszący tej podróży. Jest z nimi również Nathaniel Bone (Christian Slater), dziennikarz pracujący nad biografią Castlemana – autoryzowaną lub nie.

Obsada:

Joan Glenn Close

Joe Jonathan Pryce

Twórcy:

Reżyseria: Björn Runge

Scenariusz: Jane Anderson

Na podstawie książki Meg Wolitzer

Produkcja: Claudia Bluemhuber, Jo Bamford, Piers Tempest, Rosalie Swedlin, Meta Louise Foldager Sørensen

Producenci wykonawczy: Tim Haslam, Hugo Grumbar, Gero Bauknecht, Nina Bisgaard, Mark Cooper, Florian Dargel, Tomas Eskilsson, Jon Mankell, Björn Runge, Gerd Schepers