Co Gramy

Stalag IF Sudauen – seans i spotkanie z reżyserem

 • 24 marca
 • - 26 marca
Kino inaczej
Czas trwania: 98 min
Gatunek: dokument, historyczny,
Film w cyfrowej jakości 2D
Stalag IF Sudauen – seans i spotkanie z reżyserem
Bilety do nabycia w kasie na parterze
kasa@eck.elk.pl tel. 87 621 71 56
 1. piątek -
  24 marca
  12:00 - polski 2D
  Bilet: 10 zł
 2. niedziela -
  26 marca
  15:00 - polski 2D
  Bilet: 10 zł

Inspiracją do stworzenia filmu dokumentalnego była książka Pana Edmunda Sobonia pt.: „Stalag IF Sudauen – piekło pod niebem suwalskim”. Powyższa książka to najobszerniejsze opracowanie traktujące o istnieniu obozu Stalag IF. Są w niej zawarte relacje żyjących świadków i rodzin tych, którzy już odeszli.

Film powstał aby przybliżyć widzom fakty o funkcjonowaniu obozu oraz uzmysłowić dramat ludzi, którzy w męczarniach stracili życie.

Co zadziwiające bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek naukowe opracowania filmowe czy książkowe opisujące historię obozu Stalag IF Sudauen. Nie wspominając już o miejscach pamięci czy choćby akapitu w szkolnych podręcznikach do historii. Jedynym obiektem upamiętniającym ofiary działania obozu jest cmentarz przy ulicy Reja w Suwałkach.

Szacunkowa liczba 50 000 ofiar spotkała się z historyczną obojętnością. Dla porównania obóz Stalag IB w Olsztynku w którym zginęła podobna liczba jeńców wojennych, doczekał się własnego muzeum z profesjonalnie wykonanymi makietami obozu, mnóstwem pamiątek i interaktywnymi tablicami multimedialnymi.

W obozie Stalag IF Sudauen przetrzymywani byli głównie rosyjscy jeńcy wojenni ale znajdowali się tam również Polacy, Żydzi, Włosi i Azjaci.

Reżyserem filmu „Stalag IF Sudauen” jest Krzysztof Dawid Kowalewski – suwalczanin, filmowiec i fotograf, którego będziemy gościć 26 marca, po seansie o godzinie 15:00. Weźmie on udział w dyskusji, którą poprowadzi Kazimierz Bogusz, naszym gościem będzie również  dr Stefan Marcinkiewicz.

Premiera filmu odbyła się w 2022 roku. Projekt został wsparty finansowo przez Miasto Suwałki w ramach stypendium artystycznego przyznanego Krzysztofowi Kowalewskiemu na ten cel.

GRUPY ZAINTERESOWANE POKAZEM FILMU W DNIU 24.03.2023 O GODZINIE 12:00, PROSIMY O ZGŁOSZENIA NA ADRES E-MAILOWY: EWELINA.ZBYDNIEWSKA@ECK.ELK.PL LUB POD NUMEREM TELEFONU 725 333 400. CENA BILETU – 10ZŁ OD OSOBY. 

Na seans zapraszają Ełckie Centrum Kultury, Muzeum Historyczne w Ełku oraz Kino ECK.