Ciekawe Wydarzenia

II Ełcki Festiwal Filmowy „KinoTerapia”

30.09.-03.10.2021
II Ełcki Festiwal Filmowy „KinoTerapia”

„KinoTerapia”

II EŁCKI FESTIWAL FILMOWY

Kino kontAKT Życie

Ełcki Festiwal Filmowy, pierwotnie zainicjowany pod szyldem KinoTerapii, istnieje od 2019 roku. Każdy kontakt z kinem pozostawia u widza ślad – w postaci emocji, nowych doświadczeń czy wiedzy. W tym roku hasłem przewodnim Festiwalu jest „Kino kontAKT Życie”. Postaramy się zrozumieć w jaki sposób kino wpływa na naszą aktualną rzeczywistość i co nasza codzienna egzystencja może dać kinu. W programie Festiwalu znajdą Państwo koncerty, spotkania z filmowcami i ludźmi, których największą pasją jest film. Nie zabraknie filmów dokumentalnych oraz najnowszych polskich produkcji fabularnych. Zapraszamy do wspólnej podróży i odkrywania całkiem nowych filmowych (i nie tylko) emocji.

Patronem Festiwalu jest prezydent miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Poniżej przedstawiamy Państwu szczegółowy harmonogram festiwalowy.

30.09. CZWARTEK

12:00 Kino na pufach dla Malucha „Przytul mnie”, po seansie warsztaty plastyczne „Namaluj mi bajkę” dla dzieci 4+, które poprowadzą Monika Dąbkowska i Małgorzata Gałczyńska

SEANS – SALA KAMERALNA,  WSTĘP WOLNY, ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA, CZAS TRWANIA: OKOŁO 90 MINUT

17:00 Koncert Nutko Sfera i DronNutki – CeZik dzieciom

„Joł, joł Jowisz!” – tymi słowami wita się z Wami jedna z planet naszego Układu Słonecznego.

 

Aby poznać lepiej duże i „Małe ciała niebieskie” oraz dowiedzieć się, czemu samolot lata, statek pływa, a głowa myśli, spotkaj się z nami podczas wyjątkowego koncertu. Zabierz ze sobą uśmiech i dołącz do wspólnej zabawy!

SALA ZEBRA, BILETY 10/15ZŁ, CZAS TRWANIA: OKOŁO 60 MINUT – WYPRZEDANY

 

19:00 FILM OTWARCIA „Żeby nie było śladów”

Polski kandydat do Oscara. Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego opowiada o zbrodni, która poruszyła cały naród. W maju 1983 roku władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat państwowy – Służbę Bezpieczeństwa, milicję, media, prokuraturę i sądy, aby za wszelką cenę i w majestacie prawa uchronić winnych śmierci Grzegorza Przemyka od jakichkolwiek konsekwencji. Film oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.

SALA WIDOWISKOWA, BILETY 15ZŁ, CZAS TRWANIA 155 MINUT

„Żeby nie było śladów” reż. Jan P. Matuszyński

01.10. PIĄTEK

12:00 Kino na pufach dla Malucha „Przytul mnie”, po seansie warsztaty plastyczne „Namaluj mi bajkę” dla dzieci 4+, które poprowadzą Monika Dąbkowska i Małgorzata Gałczyńska

SEANS – SALA KAMERALNA,  WSTĘP WOLNY, ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA, CZAS TRWANIA: OKOŁO 90 MINUT

13:00 Panel dyskusyjny – PANDEMICZNE SERIALI OGLĄDANIE

Ile seriali obejrzałeś w czasie lockdownu? Czy dasz radę żyć bez seriali? Czy wolisz oglądać cały sezon na raz, czy stopniujesz napięcie i oglądasz po jednym odcinku swojej ulubionej serii na tydzień? Jaka jest kondycja polskich seriali? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji jaką przeprowadzi ełcka młodzież z naszym gościem – Igorem Brejdygantem.

Igor Brejdygant SPT Networks CE

Igor Brejdygant urodzony w 1971 w Poznaniu, scenarzysta, pisarz, reżyser, producent reklam, fotograf, aktor. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera

w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Jest jednym z najzdolniejszych scenarzystów i pisarzy swojego pokolenia. Dużą popularność przyniosły mu powieści kryminalne: Paradoks, Szadź, Rysa. Za powieść Rysa został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2019. Za tę książkę był także nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Druga po Rysie część serii o komisarz Monice Brzozowskiej, thriller polityczny, nosi tytuł: Układ. Układ został wydany 2019r. Na kanwie jego powieści powstają scenariusze interesujących filmów i seriali. Jest autorem scenariuszy filmów fabularnych: Palimpsest (reż. Konrad Niewolski), Prosta historia o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz do seriali: Paradoks, Zbrodnia, Belle Epoque. Pracował, jako szef zespołu tworzącego scenariusz (head writer) pierwszego polskiego serialu dla Netfilix’a – Ultraviolet.

SALA WIDOWISKOWA, WSTĘP WOLNY, CZAS TRWANIA OKOŁO 60 MINUT

17:00 SEKCJA DOKUMENT „Położna”

„Położna” reż. Maria Stachurska

Film opowiadający o wojennym etapie życie Stanisławy Leszczyńskiej – położnej, więźniarce obozu w Birkenau o numerze 41335. Leszczyńska ryzykując własne życie przeciwstawia się niemieckiej machinie śmierci. Przed filmem wprowadzenie reżyserki Marii Stachurskiej.

SALA WIDOWISKOWA, WSTĘP WOLNY, CZAS TRWANIA 55 MINUT

19:15 Kinoterapia „Teściowie” – prowadzenie Tomasz Raczek

Polska komedia nieromantyczna! Co się dzieje, kiedy absolutnie wszystko idzie nie tak jak powinno, a nerwy nie wytrzymują. Doprowadzi do łez nie tylko bywalców wesel. W obsadzie Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz.

Krytyk filmowy i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat, kurator kolekcji pereł światowego kina na internetowej platformie entclick.com. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy „Perły z lamusa” w TVP2. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz 3 płyt z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora i Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji.

SALA WIDOWISKOWA, BILETY NA SEANS 15ZŁ, WSTĘP NA SPOTKANIE WOLNY, CZAS TRWANIA OKOŁO 120 MINUT

*Aby wejść na spotkanie niezbędna jest darmowa wejściówka z Kasy ECK. Bilet na seans jest jednocześnie wejściówką na spotkanie.

02.10. SOBOTA

10:00-16:00 Warsztaty aktorskie dla młodzieży – prowadzenie Maciej Marczewski

Maciej Marczewski

Maciej Marczewski – aktor, reżyser. Absolwent wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie oraz programu fabularnego dla reżyserów w Szkole Wajdy.

Jako aktor wystąpił w ponad 60 filmach i serialach oraz wielu
spektaklach teatralnych. Współpracował z takimi reżyserami jak
Andrzej Wajda, Peter Greenaway, Juliusz Machulski, Leszek Dawid czy
Wojciech Marczewski.
Wykładowca w Szkole Wajdy oraz koordynator kursu Online Kamera.
Jako reżyser od lat współpracuje z teatrem im. Horzycy w Toruniu.
Wyreżyserował dwa krótkometrażowe filmy, pokazywane na wielu
festiwalach filmowych w Polsce i na świecie.  Został nagrodzony za
reżyserię filmu „Gry” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „La
Cabina” w Walencji. Nominowany do Nagrody OFFskar w kategorii
najlepszy aktor.

SALA KAMERALNA, UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY, FORMULARZ ZAPISÓW NA STRONIE KINA ECK

12:00 Seans dla dzieci „Żubr Pompik”, po seansie kolorowanie na dywanie oraz niespodzianki dla dzieci.

SALA WIDOWISKOWA, BILETY 10ZŁ, CZAS TRWANIA OKOŁO 90 MINUT

15:00 Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej w Ełku

Miejska Orkiestra Dęta

SALA WIDOWISKOWA, WSTĘP WOLNY, CZAS TRWANIA OKOŁO 60 MINUT

16:30 SEKCJA DOKUMENT – przegląd twórczości Pawła Ziemilskiego, projekcja filmów „In Touch”, „Rogalik”, „Miejscy kowboje” i spotkanie z reżyserem.

Paweł Ziemilski – rocznik 81, absolwent reżyserii na PWSFTviT w Łodzi, DOK PRO w Szkole Wajdy oraz Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie doktorant oraz wykładowca na łódzkiej Filmówce gdzie prowadzi zajęcia dot. poszukiwań nowych form dokumentalnych.

Paweł Ziemilski

Autor takich dokumentów jak „In Touch”, „Rogalik” czy „Miejscy Kowboje” nagradzanych na licznych festiwalach na całym świecie (m.in. IDFA w Amsterdamie, Saloniki, Zagreb Dox czy Oberhasuen).
Poza własną twórczością dokumentalną Ziemilski od wielu lat specjalizuje się w łączeniu filmu z pracą warsztatową aktywizującą różne grupy społeczne.

W latach 2018-2020 współtworzył kurs dokumentalny przeznaczony dla amatorów Akcja Dokument!. A w latach 2013-2017 współprowadził Warszawską Akademię Filmową organizowaną przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. A jeszcze wcześniej zajmował się działaniami łączącymi film z animacją społeczną prowadząc liczne warsztaty filmowe m.in. dla mieszkańców popegierowskich wsi, czeczeńskich uchodźców, czy młodzieży ze świetlic środowiskowych na warszawskiej Pradze.

SALA WIDOWISKOWA, WSTĘP WOLNY, CZAS TRWANIA OKOŁO 170 MINUTY

20:00 Koncert Dr Misio

Dr MISIO, to męska załoga pod wodzą Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, reżysera związanego z ambitnymi projektami filmowymi na kulturalnej mapie Polski, znanego mn. ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „KLER” ).

Dr Misio gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite, mądre teksty Krzysztofa Wargi oraz Marcina Świetlickiego i brak muzycznego kompromisu sprawiają, że to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka ale przede wszystkim ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej, niemalże rytualnej zabaw.

Dr Misio

SALA ZEBRA, BILETY 35zł PRZEDSPRZEDAŻ/50ZŁ W DNIU KONCERTU, CZAS TRWANIA: OKOŁO 90 MINUT

03.10. NIEDZIELA

10:00-16:00 Warsztaty aktorskie dla młodzieży – prowadzenie Maciej Marczewski

SALA KAMERALNA, UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY, ZAPISY

12:00 Seans dla dzieci „Żubr Pompik”, po seansie kolorowanie na dywanie oraz niespodzianki dla dzieci.

SALA WIDOWISKOWA, BILETY 10ZŁ, CZAS TRWANIA OKOŁO 90 MINUT

13:30 Projekcja „Republika dzieci”

Baśniowa podróż pełna przygód w gwiazdorskiej obsadzie. Jan Jakub Kolski: Po mrocznym „Ułaskawieniu”, które obciążyło mnie zmęczeniem i depresją, czuję potrzebę wybrania się do krainy światła.

 Jan Jakub Kolski, syn montażysty Romana Kolskiego, jest jednym z najciekawszych twórców polskiego kina. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych i prawie za każdy z nich otrzymał jakąś nagrodę.

Kolski tworzy kino autorskie. Jest reżyserem, scenarzystą i operatorem. W 1985 roku ukończył wydział operatorski w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wcześniej, w latach 1977-81, pracował w tym fachu we Wrocławskim oddziale TVP. Na dużym ekranie zadebiutował w roku 1990 filmem „Pogrzeb kartofla”, jednak zanim do tego doszło reżyser, zrobił mnóstwo filmów krótkometrażowych, z których do najważniejszych należą: „Mały dekalog”, „Jak mnie kochasz”, „Słowiański świt” i „Ładny dzień”.

Ogólnopolską popularność przyniósł Kolskiemu w 1993 roku „Jańcio Wodnik”, w którym brawurowo zagrał Franciszek Pieczka i za który reżyser otrzymał w 1994 roku „Paszport Polityki”. Od tamtej pory publiczność z niecierpliwością oczekuje na każdy nowy film artysty wiedząc, że to co zobaczy będzie przykładem najlepszego kina.

SEANS – SALA WIDOWISKOWA, BILETY 15ZŁ, CZAS TRWANIA 134 MINUTY

Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD ORGANIZATORA SPOTKANIE ZOSTAŁO ODWOŁANE

16:00 Spotkanie z Arkadiuszem Jakubikiem, projekcja filmu „Czarna owca” (start 17:30)

„Czarna owca” reż. Aleksander Pietrzak

SEANS – SALA WIDOWISKOWA, BILETY 15ZŁ, CZAS TRWANIA 94 MINUTY

SPOTKANIE – SALA ZEBRA, WSTĘP WOLNY (BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W KASIE ECK), BILET NA FILM JEST JEDNOCZEŚNIE WEJŚCIÓWKĄ NA SPOTKANIE

20:00 Kino nieme z muzyką na żywo „Upiór w operze” 1925r. – wykonanie Kacper Kasprzak i Marcin Pyciak

Kacper Kasprzak – Zdolny młody pianista, improwizator, akompaniator, nauczyciel fortepianu. Student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale Jazzu w klasie fortepianu prof. dr Krzysztofa Herdzina. Uczestniczy w licznych projektach muzycznych na pograniczu jazzu, klasyki i muzyki rozrywkowej. Marcin Pyciak – Pianista, wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent. Ukończył Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie ze specjalnością, realizacja dźwięku w filmie. Tworzy muzykę do przedstawień teatralnych i spektakli tanecznych. Łączy klasyczny fortepian i dźwięki z pogranicza art popu i muzyki elektronicznej. Muzycy znają się i współpracują przy różnych projektach od wielu lat. Podczas seansu zaprezentują improwizowaną ścieżkę dźwiękową do klasycznego arcydzieła epoki filmu niemego „Upiora w operze” w reżyserii Ruperta Juliana z 1925 roku.

SEANS – SALA WIDOWISKOWA, WSTĘP WOLNY – WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W KASIE ECK, CZAS TRWANIA 93 MINUTY

Tutaj mogą Państwo pobrać elektroniczną wersję katalogu festiwalowego: II Ełcki Festiwal Filmowy – KATALOG

REGULAMIN FESTIWALU REGULAMIN II EŁCKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

ORGANIZATORZY

 

PARTNERZY

PATRONI MEDIALNI