Ciekawe Wydarzenia

4KINO „Oscar Nominated Shorts”

28.03.2019 19:00
4KINO „Oscar Nominated Shorts”

Najlepsze krótkiemetraże z całego świata na ekranie Kina ECK. Jedyna okazja do obejrzenia ich na dużym ekranie. Bilety w cenie 10zł. Widzimy się!

Oscar Nominated Shorts – najlepsze krótkometrażowe filmy animowane i fabularne.

Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu.

Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej od lat 30. XX w.  nie zapominają uhonorować również krótkiego metrażu, który stanowi istotną część amerykańskiej kinematografii.

Podczas tegorocznego rozdania nagród konkursu o jej złotą statuetkę walczyło 17 filmów krótkometrażowych w trzech kategoriach: film animowany, aktorski i dokumentalny. Mimo że rzadziej wspominane w mediach niż filmy pełnometrażowe, krótkie produkcje prezentują równie istotne, inspirujące historie w innowacyjnej formie.

Oscar Nominated Shorts 2019 to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym na świecie, skumulowanym w wyjątkowe doświadczenie filmowe.

Fundacja Ad Arte jest wyłącznym polskim dystrybutorem dwóch zestawów Oscar Nominated Shorts – filmów aktorskich i animowanych.

PROGRAM

  • FILMY ANIMOWANE

Bao

USA, 8 minut. Reżyseria: Domee Shi.

Chińska mama, cierpiąca na syndrom pustego gniazda, dostaje kolejną szansę na macierzyństwo, gdy jeden z jej pierożków budzi się do życia.

Late Afternoon

Irlandia, 10 minut. Reżyseria: Louise Bagnall.

Emily to starsza kobieta, która żyje zawieszona pomiędzy teraźniejszością, a przeszłością. Podróżując do swojego wewnętrznego świata, ponownie przeżywa ważne chwile ze swojego życia. Szuka powiązań pomiędzy jej żywymi, ale fragmentarycznymi wspomnieniami.

 Animal Behaviour

Kanada, 14 minut. Reżyseria: Alison Snowden and David Fine.

Piątka zwierząt regularnie spotyka się na grupowej terapii prowadzonej przez psa-terapeutę, dr Clementa, aby dyskutować o  swoich wewnętrznych niepokojach.

 Weekends

USA, 15 minut. Reżyseria: Trevor Jimenez

Historia chłopca, który przemieszcza się między domami swoich rozwiedzionych rodziców. Surrealistyczne chwile mieszają się z codziennością rozbitej rodziny.

One Small Step

USA, CHINY, 8 minut. Reżyseria: Andrew Chesworth i Bobby Pontillas.

Luna to amerykańska dziewczynka chińskiego pochodzenia, która od dnia, kiedy zobaczyła start rakiety w kosmos marzy o zostaniu astronautką. Gdy dorasta, mierzy się ze wszelkimi przeciwnościami losu, pojawiającymi się w drodze do spełnienia marzeń.

Wishing Box

USA, 6 minut. Reżyseria: Lizzie Zhang

Pirat, małpa i skrzynia skarbów wchodzą do baru… i ustawiają scenę dla niesamowitej animacji krótkometrażowej. Po latach żeglowania po morzu, pirat Derek i jego kompan małpa znajdują skrzynię skarbów – magiczne pudełko, które spełni najskrytsze marzenia.

Tweet – Tweet

Rosja, 11 minut. Reżyseria: Zhanna Bekmambetova.

Nasze życie jest jak chodzenie po linie. Kiedy jesteśmy przestraszeni lub zagubieni – tracimy równowagę. Kiedy jesteśmy szczęśliwi – zapominamy, że chodzimy po linie. Możemy nawet latać! Główne postacie to dziewczynka Luba i jej przyjaciel Sparrow. Sparrow nie wie czym jest lęk. Dzięki relacji z nim Luba zapomina, że znajduje się na linie.

  • FILMY AKTORSKIE

Detainment

reż. Vincent Lambe, Irlandia, W. Brytania2018, 30 min
Dwóch dziesięcioletnich chłopców zostaje zatrzymanych przez policję pod zarzutem uprowadzenia i zamordowania niemowlęcia. Prawdziwa historia oparta na spisanych wywiadach dotyczących sprawy Jamesa Bulgera, która zaszokowała świat w 1993 i nadal powoduje oburzenie w Wielkiej Brytanii. UWAGA! w filmie znajdują się treści nieodpowiednie dla widzów poniżej 16 roku życia.

Fauve

reż. Jeremy Comte, Kanada 2018, 17 min
W kopalni odkrywkowej dwóch chłopców oddaje się pozornie niewinnej grze o władzę, której jedynym obserwatorem jest matka natura.

Madre

reż. Rodrigo Sorogoyen, Hiszpania 2017, 19 min
Samotna matka odbiera telefon od swojego siedmioletniego syna, który jest na wakacjach ze swoim tatą. Rozmowa początkowo wywołuje radość, ale przeradza się w koszmar, kiedy dziecko przyznaje, że jest samo i nie może znaleźć taty, który wyszedł już jakiś czas temu.

Marguerite

reż. Marianne Farley, knada 2017, 19 min
Starsza kobieta zaprzyjaźnia się ze swoją pielęgniarką, która pomaga odkryć jej nieuświadomioną tęsknotę i pomóc pogodzić się z przeszłością.

Skin

reż. Guy Nattiv, USA 2018, 20 min
W małym supermarkecie czarny mężczyzna uśmiecha się ponad stoiskiem z kasami do 10 letniego, białego chłopca. Pozornie nieszkodliwy moment powoduje wybuch bezwzględnej wojny gangów zakończonej szokującymi konsekwencjami.