Ciekawe Wydarzenia

4KINO „Whitney”

31.08.2018
4KINO „Whitney”

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklem 4KINO, tym razem w wydaniu muzyczno-dokumentalnym.

Wyreżyserowany przez laureata Oscara – Kevina Macdonalda („Ostatni król Szkocji”, „Czekając na Joe”) i wyprodukowany przez dwukrotnego zdobywcę Nagrody Akademii – Simona Chinna („Sugar Man”, „Człowiek na linie”) poruszający dokument poświęcony pamięci legendy muzyki pop i R&B – Whitney Houston. „Chwytający za serce” (The Guardian), a przy tym intymny i porażająco szczery filmowy portret, dający wyjątkowe spojrzenie na życie, zawrotną karierę oraz powolny upadek, obdarzonej niespotykanym wręcz talentem gwiazdy. Wypełniony wspomnieniami najbliższych artystki, niepublikowanymi wcześniej filmami oraz muzyką, która już dziś uzyskała status nieśmiertelności.

Z imponującą liczbą ponad 200 milionów albumów sprzedanych na całym świecie, ze statusem pierwszej kobiety-artystki, która zadebiutowała na szczycie listy Billboard 200 i jedynej w historii, której siedem kolejnych singli pojawiło się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard Hot 100, Whitney Houston była głosem swojego pokolenia. Artystką, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. To jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami.

„Whitney” to jedyna tego typu produkcja, która otrzymała pełną zgodę i poparcie rodziny oraz spadkobierców wokalistki. W filmie zostaną wykorzystane niepublikowane wcześniej ujęcia, rzadko lub nigdy niepokazywane materiały filmowe, a także nagrania koncertowe wykonane przez samą Whitney Houston w różnych okresach jej kariery. Widzowie usłyszą wersje oryginalne oraz acapella największych przebojów Whitney Houston. Wszystko to wsparte bogatymi materiałami ze zbiorów najbliższej rodziny i przyjaciół Whitney, dokumentującymi jej burzliwe, prywatne życie.

Kevin Macdonald – reżyser

Karierę rozpoczął w połowie lat 90., a już w 2000 roku zdobył Oscara za dokument „Jeden dzień we wrześniu” opowiadający o masakrze w Monachium w czasie letnich igrzysk olimpijskich. Jego kolejny film, „Czekając na Joe”, oparta na faktach rekonstrukcja niebezpiecznej wyprawy górskiej, podczas której doszło do fatalnego wypadku, miał swoją premierę na festiwalu Telluride w 2003 roku i rok później trafił do światowej dystrybucji. Zdobył nagrodę dla najlepszego brytyjskiego filmu zarówno na rozdaniu BAFTA, jak i Evening Standard Awards, i pozostaje najbardziej dochodowym brytyjskim filmem dokumentalnym w historii wyspiarskich kas biletowych. Pierwszy fabularny film Macdonalda, „Ostatni król Szkocji”, również miał swoją premierę w Telluride i został wypuszczony w Wielkiej Brytanii i USA w 2006 roku. Za rolę ugandyjskiego dyktatora Idiego Amina Forest Whitaker zdobył Oscara i nagrodę BAFTA, a sam obraz otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego brytyjskiego filmu oraz za scenariusz adaptowany. Później filmowiec kolejny raz zyskał uznanie, tym razem za film dokumentalny o życiu i karierze Boba Marleya, nominowany m.in. do BAFTA i Grammy. Najnowszy dokument Macdonalda, „Sky Ladder”, poświęcony chińskiemu artyście Cai Guo-Qiangowi, otworzył międzynarodową sekcję dokumentalną w Sundance 2016 i został zakupiony przez Netflix. Inne znane filmy Szkota to m.in. thriller „Stan gry” z Russellem Crowe’em, Benem Affleckiem i Rachel McAdams, przygodowy „9. legion” z Channingiem Tatuem, Jamiem Bellem i Donaldem Sutherlandem oraz romans SF „Jeżeli nadejdzie jutro”.

Widzimy się w Kinie ECK!