Ciekawe Wydarzenia

4KINO „Zimna wojna”

21.02.2019 19:30
4KINO „Zimna wojna”

„Zimna wojna” zgarnęła aż trzy oscarowe nominacje, dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i za najlepsze zdjęcia. My najbardziej kibicujemy najlepszym zdjęciom i będziemy bardzo rozczarowani, jeśli Łukasz Żal opuści galę bez statuetki. Na którą kategorię stawiacie?

„Zimna wojna” to nowe dzieło Pawła Pawlikowskiego – laureata Oscara za film „Ida”. Światowa premiera obrazu odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Już pierwszy pokaz wzbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji, porównujących polską produkcję do „La La Land”, „Casablanki” i hitów Martina Scorsese. Ukoronowaniem sukcesów filmu na najważniejszej imprezie filmowej świata stała się natomiast nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego. „Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

„Zimna wojna” to pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności, są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdziela ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.

Poprzedni film Pawła Pawlikowskiego, „Ida”, odniósł światowy sukces, zdobywając m.in. Oscara i nagrodę BAFTA (odznaczenie Brytyjskiej Akademii Filmowej) w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a także pięć Europejskich Nagród Filmowych, w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię i scenariusz. Wśród innych filmów fabularnych reżyserowanych przez Pawlikowskiego znajdują się również m.in.: „Lato miłości” i „Ostatnie wyjście”, oba także nagrodzone nagrodą BAFTA.

„Zimna wojna” jest koprodukcją polsko-brytyjsko-francuską, wyprodukowaną przez pracujące od dawna z reżyserem: Tanyę Segahatchian z Apocalypso Pictures („Lato miłości”) i Ewę Puszczyńską z firmy Opus Film Piotra Dzięcioła („Ida”), a także przez MK Productions z Francji. Scenariusz Pawlikowski napisał z udziałem Janusza Głowackiego i przy współpracy Piotra Borkowskiego.

Bilety w cenie 10zł.