Ciekawe Wydarzenia

DZIEŃ KINA EUROPEJSKIEGO „Jazz Outsider” + spotkanie z Januszem Majewskim

13.11.2022 15:00
DZIEŃ KINA EUROPEJSKIEGO „Jazz Outsider” + spotkanie z Januszem Majewskim

„Jazz Outsider” film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który w „złotej epoce” polskiego jazzu, na przełomie lat 50/60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego okresu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

W filmie wystąpią m.in. Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Andrzej Dąbrowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Gogolewski, Maciej Obara, Sonia Bohosiewicz i Dorota Miśkiewicz.

Po seansie spotkamy się z reżyserem Januszem Majewski. Porozmawiamy o miłości do muzyki i kina. W międzyczasie posłuchamy jazzowych aranżacji młodego utalentowanego muzyka.

Jacob Shark – młody utalentowany pianista, urodzony w 2012 roku. Wychował się w Kanadzie, gdzie rozpoczął swoją muzyczną przygodę

Na pianinie gra od 6 roku życia. Naukę podstaw rozpoczął ze swoim tatą. Bardzo szybko przeszedł do gry na zaawansowanym poziomie, do czego doszedł już sam, ucząc się z kursów internetowych oraz materiałów dostępnych na portalu YouTube.

Kuba odnajduje się w każdym gatunku muzycznym, ale najbardziej fascynuje go Jazz, Rag Time, oraz klasyka.

W filmie będziemy towarzyszyć Adamowi Jędrzejowskiemu w studio w jego posiadłości w Ciechocinku, podczas prób z zespołem „Sunny Side”. Do muzyków dołączą gwiazdy polskiego jazzu, z którymi Adam Jędrzejowski pracował na różnych etapach kariery: m.in. Michał Urbaniak i  Zbigniew Namysłowski. Spotkanie przyjaciół po latach będzie okazją do opowiedzenia nie tylko fascynującej historii Bohatera, ale też „polskiej szkoły jazzu”. Film upamiętni także zmarłego na kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć, wybitnego muzyka jazzowego i aranżera Wojciecha Karolaka.

W filmie zobaczymy również kolejne pokolenia polskich muzyków jazzowych. W warszawskim klubie jazzowym Jassmine ze swoim kwartetem wystąpi wybitny saksofonista, przedstawiciel średniego pokolenia jazzmanów Maciej Obara oraz klarnecista Joaquin Sosa, natomiast w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina zagra studencki Chopin University Big Band pod kierownictwem perkusisty Piotra Kostrzewy. Podczas występów, wśród publiczności zasiądą nasi Mistrzowie, którzy dołączą do młodszych muzyków. Wszyscy zagrają razem, udowadniając, że jazz to muzyka wszystkich pokoleń.

Muzycznym motywem przewodnim filmu jest popularny standard jazzowy „Our Love is Here to Stay” Georga Gershwina, który usłyszymy w wykonaniu muzyków biorących udział w filmie. Dodatkowo, w występach udział wezmą wokalistki Sonia Bohosiewicz oraz Dorota Miśkiewicz.

Film nawiązuje do dwóch dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Adam Jędrzejowski znowu grają razem, jak przed półwiekiem. I wreszcie Bohater filmu Adam Jędrzejowski, człowiek mimo wieku pełen sił i pogody ducha, dziwnym zbiegiem okoliczności powiela swoim prawdziwym życiem fikcyjne losy Fabiana Apanowicza, bohatera filmu fabularnego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Tak jak Apanowicz, wraca do kraju po wielu latach emigracji, jak Apanowicz osiada w Ciechocinku, zakłada zespół, aby grać jazz i cieszyć ludzi swoją muzyką.

ADAM JĘDRZEJOWSKI, dziewięćdziesięcioletni perkusista należący do czołówki twórców polskiego jazzu nowoczesnego. W „złotej epoce” na przełomie lat 50/60 XX. wieku współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego czasu, grając w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego, uczestnicząc w nagraniach fundamentalnych dla polskiego jazzu płyt – „The Andrzej Trzaskowski Quintet”(1965) i „The Andrzej Trzaskowski Sextet featuring Ted Curson – Seant”(1967). Współpracował z  Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Romanem Dylągiem, Wojciechem Karolakiem i innymi wielkimi osobowościami „polskiej szkoły jazzu”.

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW SIECI KIN STUDYJNYCH