Ciekawe Wydarzenia

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu „Lista Schindlera”

27.01.2019 17:00
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu „Lista Schindlera”

„Lista Schindlera” otrzymała aż 7 Oscarów®, m.in. za najlepszy film, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za muzykę. Film został wyróżniony również 7 statuetkami BAFTA, trzema Złotymi Globami i kilkudziesięcioma innymi filmowymi wyróżnieniami. Dziś obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe. W 2007 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił „Listę Schindlera” na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii.

https://www.youtube.com/watch?v=MvDB_mNXaAI

W filmie niezapomniane kreacje stworzyli Liam Neeson, który wcielił się w postać Oskara Schindlera, Ralph Fiennes w roli bezwzględnego nazisty Amona Götha, Ben Kingsley w roli Izaaka Sterna. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów, m.in. Andrzeja Seweryna, Annę Muchę i Piotra Polka.

25 lat temu została oddana sprawiedliwość. 25 lat temu światem wstrząsnął bezpardonowy obraz wojny, być może nigdy wcześniej nie pokazanej w taki sposób. Czarno-białe kadry rozdzierały serce, zmuszały do płaczu widzów w każdym zakątku świata. Ale ta czerń i biel nie były przypadkowe, bo jak inaczej pokazać dramat na taką skalę? Jak pokazać zło w czystej postaci? Jak pokazać śmierć zadawaną z taką łatwością, bez refleksji? Ta czerń i biel symbolizują nie tylko pozbawione kolorów dramatyczne okoliczności wojny, są także symbolicznym zapisem podziału świata na dobro i zło. Janusz Kamiński, autor zdjęć, opowiadał później, że zależało mu na tym, aby film zyskał dzięki temu wymiar ponadczasowości. „Listą Schindlera” Steven Spielberg wspiął się na wyżyny swego niezaprzeczalnego talentu i udowodnił światu, że potrafi robić nie tylko wielkie rozrywkowe blockbustery, jak choćby „Park Jurajski”, który wszedł do kin w tym samym, 1993 roku (polska premiera „Listy Schindlera miała miejsce w 1994 r.), ale także film zmuszający do głębokiej refleksji i stawiania pytań. A właściwie jednego pytania – dlaczego?

Widzimy się w Kinie ECK!

Obsada:

Oskar Schindler Liam Neeson

Itzhak Stern Ben Kingsley

Amon Goeth Ralph Fiennes

Julian Scherner Andrzej Seweryn

Danka Dresner Anna Mucha

Emilie Schindler Caroline Goodall

Twórcy:

Reżyseria: Steven Spielberg

Scenariusz na podstawie książki Thomasa Keneally’ego: Steven Zaillian

Zdjęcia: Janusz Kamiński

Muzyka: John Williams

Scenografia i dekoracja wnętrz: Allan Starski, Ewa Braun

Montaż: Michael Kahn

Kostiumy: Anna Biedrzycka-Sheppard

Produkcja: Branko Lustig, Gerald R. Molen, Steven Spielberg

Producent wykonawczy: Kathleen Kennedy

Koprodukcja: Lew Rywin