Ciekawe Wydarzenia

FILMOTEKA DAMSKA „Żona”

22.02.2019 19:30
FILMOTEKA DAMSKA „Żona”

Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie (Glenn Close i Jonathan Pryce) stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. Joe lubi brylować, Joan jest nieśmiała. Joe nie przykłada wagi do ubioru, Joan jest zawsze elegancka. Joe jest nieco próżny, Joan skromna. Joe pławi się swoją publiczną rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy, Joan tymczasem dzieli się swym intelektem, wdziękiem i dyplomacją z prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza. To ona dba o dom, kontakt z dorosłymi już dziećmi, pamięta, by Joe zażył lekarstwa o określonej porze. To prawda, zdarzają jej się gorsze chwile, ale jej naturalna godność i poczucie humoru pozwalają pozostać tym momentom w ukryciu. Za rolę Joan Glenn Close otrzymała Złoty Glob i jest nominowana do Oscara.

Rok 1993, Joe dowiaduje się, że jego literacki dorobek zostanie uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Jego gwiazda rozbłysła, kiedy poznał Joan w późnych latach pięćdziesiątych XX wieku. Był wtedy jej (żonatym) nauczycielem.

Film zestawia historię pary z ich niezwykłą młodzieńczą pasją i ambicjami oraz portretem tych samych ludzi trzydzieści lat później. Z całym dorobkiem kompromisów, sekretów, zdrad, ale i niezwykłą wzajemną miłością.

W drodze do Sztokholmu małżeństwu towarzyszy syn David (Max Irons), aspirujący pisarz, który uważa, że matka nie docenia swego wkładu w karierę męża. A to nie jedyny gość towarzyszący tej podróży. Jest z nimi również Nathaniel Bone (Christian Slater), dziennikarz pracujący nad biografią Castlemana – autoryzowaną lub nie.

Glenn Close (aktorka sześciokrotnie(!) nominowana do Oscara®, której kariera trwa nieprzerwanie od czterech dekad) o filmie:

 – Uwielbiam sposób, w jaki pracuje Björn. Perfekcyjnie łączy swoje doświadczenie teatralne i filmowe. Jak nikt rozumie proces aktorski, daj ci tyle czasu, ile potrzebujesz, zwłaszcza w trudnych do zagrania scenach. Czułam się na planie, jakbym była w małej trupie teatralnej.

 – Björn wie, jak użyć zbliżeń. Jeśli masz na planie aktorów, którzy wiedzą, jak wypełnić przestrzeń zbliżenia, i reżysera, który potrafi to wykorzystać, powstają piękne, znakomite sceny. A zbliżenia są szczególnie ważne w filmach takich jak ten. Pozwalają widzowi na emocjonalne zaangażowanie, pozwalają mu poczuć to, co czuje postać, zajrzeć jej w oczy. To trochę jak taniec, taniec emocji. Björn potrafi to zrozumieć.

 – Musiałam uwierzyć w emocje Joan, zrozumieć. Ślęczałam więc nad scenariuszem, mówiąc „Tego nie kupuję, w to wierzę. Potrzebuję tego, tego nie potrzebuję”. Włożyłam w tę postać mnóstwo pracy. Uwierzenie w Joan to były poszukiwania, praca. Niewiele postaci wymaga aż takiego zaangażowania emocjonalnego.

https://www.youtube.com/watch?v=HTFZ8qVq3s8&t=18s

TWÓRCY FILMU

Reżyseria: Björn Runge

Scenariusz: Jane Anderson

Na podstawie książki Meg Wolitzer

Produkcja: Claudia Bluemhuber, Jo Bamford, Piers Tempest, Rosalie Swedlin, Meta Louise Foldager Sørensen

Producenci wykonawczy: Tim Haslam, Hugo Grumbar, Gero Bauknecht, Nina Bisgaard, Mark Cooper, Florian Dargel, Tomas Eskilsson, Jon Mankell, Björn Runge, Gerd Schepers

Przed filmem tradycyjnie rozlosujemy upominki od naszych sponsorów i partnerów. Bilety dla Pań w cenie 10zł.