Ciekawe Wydarzenia

IV Ełcki Festiwal Filmowy „KinoTerapia”

27-29 X 2023
IV Ełcki Festiwal Filmowy „KinoTerapia”

IV EŁCKI FESTIWAL FILMOWY KINOTERAPIA

„Moje filmowe Ja”

27-29 X 2023

WYDARZENIE OBJĘTE PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA EŁKU TOMASZA ANDRUKIEWICZA

I DZIEŃ – 27 X piątek

09:00 Konkurs Filmów Krótkometrażowych – głosowanie na nagrodę publiczności-  udział bezpłatny

11:00 Konkurs Filmów Krótkometrażowych – głosowanie na nagrodę publiczności- udział bezpłatny

11:00 Seans filmowy dla dzieci „Mukliki” 81’ 6+ seans szkolny– s. kameralna (konkurs plastyczny dla dzieci po seansie)/bilety 10zł (zapisy drogą e-mailową: ewelina.zbydniewska@eck.elk.pl lub telefoniczną 725 333 400)

17:00 Konkurs Filmów Krótkometrażowych – głosowanie na nagrodę publiczności- udział bezpłatny

18:30 „Plakiat” – wystawa plakatów filmowych autorstwa Maksa Bereskiego – Galeria Holl, udział bezpłatny

19:00 „Kto Ci będzie okna mył?”  seans i spotkanie z Mateuszem Mirochą producentem filmu i prezesem Fundacji Edukacji i Sztuki – s. widowiskowa, udział bezpłatny

II DZIEŃ – 28 X sobota

11:00 Seans filmowy dla dzieci „Mukliki” 81’ 6+ – s. widowiskowa, bilet 12zł (upominek dla każdego dziecka)

11:00-14:00 Warsztaty – podstawy animacji poklatkowej – s. kameralna, udział bezpłatny (zapisy drogą e-mailową: ewelina.zbydniewska@eck.elk.pl lub telefoniczną 725 333 400)

14:00 PRZEDPREMIERA W nich cała nadzieja” 89’ – s. widowiskowa, bilety 15zł

16:00 „Moja zbrodnia” 102’ – s. widowiskowa, bilety 15zł

18:00 PRZEDPREMIERA  Imago” 113’ – s. widowiskowa, bilety 18zł

III DZIEŃ – 29 X niedziela

11:00 Seans filmowy dla dzieci „Mukliki” 81’ 6+ – s. widowiskowa, bilet 12zł  (upominek dla każdego dziecka)

11:00-14:00 Warsztaty – podstawy animacji poklatkowej – s. kameralna, udział bezpłatny (zapisy drogą e-mailową: ewelina.zbydniewska@eck.elk.pl lub telefoniczną 725 333 400)

14:00 Pokaz laureatów Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz rozdanie nagród – s. widowiskowa, udział bezpłatny

16:00 Projekcja filmu Liczba doskonała i spotkanie z Krzysztofem Zanussim – s. widowiskowa, bilety na seans 18zł, spotkanie bezpłatne

19:00 „Fleabag” 80’ – retransmisja monodramu National Theatre Live , s. widowiskowa, bilety 20/25zł

 

 

PANELE

  • Konkurs Filmów Krótkometrażowych
    • Pokazy konkursowe 27 X
    • Gala wręczenia nagród 29 X
  • KinoTerapia Dzieciom
    • Warsztaty animacji poklatkowej 28-29 X
    • „Mukliki” seanse dla dzieci 27-29 X
  • Autorski warsztat
    • Plakiat – wystawa plakatów autorstwa Maksa Bereskiego od 27 X
    • Seanse filmowe i retransmisje: W nich cała nadzieja, Moja zbrodnia, Imago, Liczba doskonała, Fleabag 27-29 X
  • Spotkania
    • KinoTerapia – spotkanie z twórcami filmu „Kto Ci będzie okna mył?” 27 X
    • Spotkanie z Krzysztofem Zanussim 29 X

 

GALERIA ZDJĘĆ Z IV EŁCKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO KINOTERAPIA

DZIEŃ I

DZIEŃ III

„Mukliki” 

Dawno, dawno temu gdy jeszcze nie istniał internet, Mukliki można było spotkać prawie wszędzie. Ale w nowym, nie całkiem wspaniałym świecie, te małe, sympatyczne stworzonka mają coraz trudniejsze życie. A to dlatego, że uwielbiają by wszystko wokół nich było trochę zabałaganione i poprzestawiane. Przecież trochę nieporządku jeszcze nikomu nie zaszkodziło, prawda?

To jest opowieść o rodzinie Muklików, która od bardzo dawna zamieszkuje zakamarki pewnego sklepu spożywczego. Nie jest to uporządkowany supermarket ale mały sklep gdzie bałaganu jest tak w sam raz dla rozsądnych ludzi oraz… dla Muklików. Ale niestety nadchodzą zmiany i to wcale nie na lepsze. Nasi sympatyczni bohaterowie będą musieli przebyć długą drogę by znaleźć nowy dom.

 

„W nich cała nadzieja”

Znakomity polski film sci-fi XXI wieku – „W nich cała nadzieja” PRZEDPREMIEROWO NA IV Ełckim Festiwalu Filmowym „KinoTerapia”!

Entuzjastycznie przyjęty przez krytyków film Piotra Biedronia „W nich cała nadzieja”, który wizjonersko kreśli przyszłość świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się sztucznej inteligencji, zadebiutuje w kinach 24 listopada. Wy macie okazję zobaczyć ją przedpremierowo!

W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem – Robotem. Zaczyna się̨ wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat. W rolach głównych występują: Magdalena Wieczorek („Zadra”, „Kryptonim Polska”) oraz Jacek Beler („Inni ludzie”, „Wesele”).

 

„Moja zbrodnia”

Paryż, lata 30. ubiegłego stulecia. Madeleine (w tej roli wschodząca gwiazda francuskiego kina Nadia Tereszkiewicz) to młoda aspirująca aktorka, bez grosza przy duszy. Kobieta zostaje oskarżona o zamordowanie słynnego producenta, który pod pretekstem zawodowej propozycji próbował ją wykorzystać.

Kiedy wydaje się, że Madeleine stoi na straconej pozycji, z pomocą przychodzi jej najlepsza przyjaciółka, bezrobotna prawniczka Pauline (Rebecca Marder). Oparta na podstępie strategia, jaką w sądzie przyjmują bohaterki, przynosi niespodziewany skutek, w efekcie czego wygrywają batalię sądową. Los Madeleine kompletnie się odmienia. Przebiera w zawodowych propozycjach, jest na ustach całego miasta, cieszy się estymą i poważaniem. Nagła sława bohaterki nie wszystkim jednak się podoba, zwłaszcza zdetronizowanej gwieździe kina niemego Odette Chaumette (Isabelle Huppert).

Luźno inspirowany sztuką Georges’a Berra i Louisa Verneuila nowy film François Ozona to hołd dla złotej ery Hollywood. Historię z lat 30. poprzedniego stulecia francuski reżyser filtruje przez wątki feministyczne, #metoo i problem wpływu mediów na kształtowanie opinii publicznej. Zrealizowana w gwiazdorskiej obsadzie – Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert, Fabrice Luchini, Dany Boon – komedia to kolejny dowód niezwykłego talentu i wszechstronności Ozona.

„Imago”

Imago to drugi pełnometrażowy film Olgi Chajdas, zdobywczyni nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł i nominacji do Paszportów Polityki.

Imago jest wielowymiarowym, postpunkowym dramatem psychologicznym o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u. To opowieść o inności, pragnieniu wolności, nieprzystosowaniu do otoczenia. O seksie, młodości i medytacji. Przede wszystkim jednak o głębokiej i nieoczywistej więzi między matką a córką. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce. Imago to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz
portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było.

W roli głównej wystąpiła Lena Góra (m.in. „Roving Woman”), która jest też współautorką scenariusza do filmu, muzykę napisał wybitny polski muzyk Andrzej Smolik, zaś autorem klimatycznych zdjęć jest Tomasz Naumiuk.

 

„Liczba doskonała”

Joachim (Andrzej Seweryn) to dojrzały mężczyzna, który już nic nikomu nie musi udowadniać. Jest zamożny, a jego życie było pasmem sukcesów. Kaprys losu stawia na jego drodze trzydziestoletniego Davida (Jan Marczewski), geniusza matematycznego, który porzuca obiecującą karierę biznesową za granicą i szuka właściwego pola dla swoich talentów w Polsce.

Sprawy komplikują się, kiedy w życie Davida wkracza Ola (Julia Latosińska). Joachim i David to dwaj mężczyźni na zupełnie innych etapach życia. Czego każdy z nich może nauczyć sie od drugiego? Jak wybrać pomiędzy intelektem, wiarą i miłością?

W „Liczbie doskonałej” Krzysztof Zanussi powraca do najważniejszych tematów swojej twórczości i prezentuje je w nieoczekiwanej formie intelektualnego thrillera.

„Fleabag”

Monodram Fleabag  to nie tylko obsypany nagrodami spektakl, który stał się inspiracją dla kultowego serialu BBC, ale też prawdziwa, sceniczna jazda bez trzymanki! Waller-Bridge z uwagą przygląda się głównej bohaterce i jej z pozoru zwykłemu życiu, bezlitośnie, celnie i przezabawnie puentując absurdy życia współczesnej młodej kobiety.

Fleabag ma obsesję na punkcie seksu, jest emocjonalnie niestabilna i skupiona na sobie, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Gdy jej rodzina i przyjaciele zaczynają się od niej odwracać, a prowadzona przez nią (z niezastąpionym wsparciem świnki morskiej) kawiarnia ledwo utrzymuje się na powierzchni, Fleabag odkrywa, że nie ma już nic do stracenia…

„Kto Ci będzie okna mył?”

Darek ma 24 lata i po 10 latach edukacji w szkole dla osób z niepełnosprawnością intelektualną staje u progu dorosłości. Na warsztatach filmowych dostaje kamerę, dzięki czemu może z własnej perspektywy opowiedzieć o ostatnich tygodniach w ukochanym miejscu.

W rozważaniach o sprawach błahych i tych, których nie do końca rozumie, towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Daniel. Przezywają świat na swój sposób, a jednocześnie pozwalają widzowi na chwilę spojrzeć na rzeczywistość ich oczami. To pełna ciepła i humoru opowieść o przyjaźni jako uniwersalnej wartości, która łączy ludzi bez względu na wszelkie różnice i ograniczenia.

 

*Konkurs Filmów Krótkometrażowych realizowany jest ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Patronat Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza

Patroni Medialni

 

 

 

 

 

 

 

Regulamin IV EFF – wersja do pobrania.