Ciekawe Wydarzenia
Styczniowa KINOTERAPIA w Kinie ECK
Zapraszamy na seanse kinoterapeutyczne!
Każdy seans to połączenie projekcji i dyskusji ze specjalistami – psychologami, pedagogami, filmoznawcami, działaczami społecznymi, terapeutami. Zachęcamy do udziału w bezpłatnych spotkaniach.
SOBOTA 08.01.2022 14:00 „GIRL”
Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o trudnej akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej, nagrodzony w Cannes, zjawiskowy Victor Polster.
„Girl” to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, prawdziwą biografią. „W 2009 roku, gdy miałem 18 lat, przeczytałem w belgijskiej gazecie artykuł o młodej dziewczynie, która chciała zostać baleriną, ale urodziła się jako chłopak.” – wspomina reżyser. „Zaintrygowała mnie ta piętnastolatka – oto postanowiła wybrać swoją tożsamość na przekór reakcjom innych. Dostrzegłem w niej odwagę, którą niekoniecznie odnalazłem w sobie i odczuwałem wielki entuzjazm związany z perspektywą sportretowania jej w filmie. Już wtedy wiedziałem, że mój pełnometrażowy debiut będzie opowiadał właśnie o niej, o jej pogoni za spełnieniem marzenia o byciu baleriną. Był to dla mnie przepiękny symbol próby osiągnięcia najwyższej formy kobiecości podczas przechodzenia przez medyczny proces transformacji ciała, żeby stać się kobietą.”
UDZIAŁ W SEANSIE JEST BEZPŁATNY! WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W KASIE ECK.
PONIEDZIAŁEK 17.01.2022 09:00 „Lada dzień”
13-letni Ramin żyje z rodziną w fińskim ośrodku dla uchodźców. Mimo trudnej sytuacji życiowej jego rodzice robią wszystko, by on i jego siostra czuli się jak w normalnym, kochającym domu. Radość spowodowaną początkiem wakacji przerywa wiadomość, że wniosek rodziny o azyl został odrzucony. Groźba przymusowego powrotu do Iranu budzi w Raminie niepokój, ale jednocześnie sprawia, że docenia każdą przeżywaną chwilę.
To mama nauczyła Ramina dostrzegać piękno prostych rzeczy. Każdy dzień chłopca zaczyna się od jej pełnych czułości pocałunków. Z kolei jego ojciec jest niepoprawnym optymistą. Podnosi wszystkich na duchu, nawet w chwilach największych kryzysów.
Irańską rodzinę, która zadomowiła się już w Finlandii, scalają codzienne rytuały. Mimo niepewności i widma deportacji, próbują zachować pozytywne nastawienie. Pełne serdeczności, zrozumienia i humoru codzienne relacje domowników zakłócane są lękiem o przyszłość i oczekiwaniem na kolejne decyzje służb do spraw cudzoziemców.
UDZIAŁ W SEANSIE JEST BEZPŁATNY! SEANS GRUPOWY (SZKOŁY PONADPODSTAWOWE) – KONIECZNE SĄ ZAPISY E-MAILOWE (EWELINA.ZBYDNIEWSKA@ECK.ELK.PL) LUB TELEFONICZNE (TEL. 725 333 400).
PIĄTEK 21.01.2022 09:00 „Wszyscy za jednego”
Wszyscy jesteśmy ludźmi, a ludzie muszą sobie pomagać! Przed nieustraszoną Gerdą i Ottonem stoi wymagająca misja pomocy potrzebującym dzieciom w potrzasku. Czy odwaga bohaterów wystarczy, aby sprostać zadaniu?
„Wszyscy za jednego” to historia heroicznej Gerdy i jej brata Ottona, których rodzice należą do norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Pewnego dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem 1942 roku, rodzice Gerdy i Ottona zostają aresztowani. Po zniknięciu rodziców rodzeństwo odkrywa dwoje żydowskich dzieci, Sarę i Daniela, ukrytych w tajnej szafie w piwnicy ich domu. Teraz Gerda i Otto muszą dokończyć to, co zaczęli ich rodzice: pomóc Sarze i Danielowi w przekroczeniu granicy do neutralnej Szwecji i zjednoczeniu ich z rodziną. Czy tak ryzykowna misja ma szansę powodzenia w zimowym krajobrazie Norwegii?
Nagradzana na europejskich festiwalach historia jest adaptacją książki bestsellerowej autorki Mai Lunde. „Wszyscy za jednego” to trzymający w napięciu film o przyjaźni ponad granicami, bezkompromisowej lojalności i wielkiej odwadze, jaką dzieci mogą znaleźć w sobie.
UDZIAŁ W SEANSIE JEST BEZPŁATNY! SEANS GRUPOWY (SZKOŁY PODSTAWOWE) – KONIECZNE SĄ ZAPISY E-MAILOWE (EWELINA.ZBYDNIEWSKA@ECK.ELK.PL) LUB TELEFONICZNE (TEL. 725 333 400).
SEANSE W RAMACH PROJEKTU „Zamknięci w celuloidzie. Film jako narzędzie włączenia społecznego”, KTÓRY JEST DOFINANSOWANY ze środków Programu Interreg V-A Litwa-Polska