Ciekawe Wydarzenia

Retrospekcja WAMA Film Festival

16-17.09.2023
Retrospekcja WAMA Film Festival

Retrospekcja WAMA Film Festival

Film pełnometrażowy:

 LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA – 17.09.2023 godz. 17:00 – WSTĘP WOLNY

Reżyseria: Pawo Choyning Dorji

prod. Dangphu Dingphu: A 3 Pigs Production, Huanxi Media Group

Czas trwania: 110 minut

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu zamierza wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów sprawia, że zaczyna zmieniać zdanie o tym wyjątkowym miejscu.

Festiwale i nagrody: m.in.: Oscary 2022: Najlepszy Film Międzynarodowy (nominacja),

WAMA Film Festival 2022: Grand Prix Konkursu Koprodukcji Filmowych, Nagroda Publiczności

 

Filmy krótkometrażowe:

 MARTWE MAŁŻEŃSTWO – 16.09.2023 godz. 17:00 – WSTĘP WOLNY

Reżyseria: Michał Toczek

Prod. Szkoła Filmowa w Łodzi

Czas trwania: 19 minut

Słodko-gorzka opowieść o spotkaniu dwójki ludzi w nietypowych okolicznościach. Filip jest mężczyzną w średnim wieku. Pracuje jako zawodowy statysta filmowy, specjalizuje się w rolach martwych ciał. Na planie filmu historycznego poznaje Łucję, która wciela się w rolę martwej kobiety. Kiedy Filip i Łucja leżą na sobie podczas ujęcia, nawiązuje się między nimi relacja.

Festiwale i nagrody: m.in.: WAMA Film Festival 2022: Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich, 2022: Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Nagroda Dziennikarzy, 2022: Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski) – Srebrny Lajkonik dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego

MARTWY PUNKT- 16.09.2023 godz. 17:00 – WSTĘP WOLNY

Reżyseria: Patrycja Polkowska

Prod. Szkoła Filmowa w Łodzi

Czas trwania: 15 minut

Na zamkniętym osiedlu dochodzi do wypadku. Robert rusza w pościg za obcym, który uciekł z miejsca zdarzenia. Próbując odkryć prawdę, staje przed moralnym wyborem.

 Festiwale i nagrody: WAMA Film Festival 2022: Wyróżnienie Honorowe Konkursu Filmów Krótkich, Nominacja do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy scenariusz”

KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM- 16.09.2023 godz. 17:00 – WSTĘP WOLNY

Reżyseria: Maria Ornaf

Prod. Szkoła Filmowa w Łodzi, koprodukcja Lumisenta

Czas trwania: 28 minut

Trzynastoletnia Ewa żyje w szpagacie emocjonalnym pomiędzy dwiema rodzinami – biologiczną i adopcyjną. Żeby zamknąć w sobie pierwszy dom, musi wymazać przeszłość i zatrzeć traumatyczne wspomnienia. Oczyszczenie pamięci daje przestrzeń na nowy początek.

Festiwale i nagrody: WAMA Film Festiwal 2022: Nagroda Jury Warmii i Mazur, Nagroda im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy film”, „Najlepsza reżyseria”, „Najlepszy montaż”