Ciekawe Wydarzenia

SENIOR W KINIE „Młodość Astrid”

20.03.2019 17:00
SENIOR W KINIE „Młodość Astrid”

W marcu w cyklu SENIOR W KINIE film prezentowany na Gali Specjalnej podczas 68. MFF w Berlinie oraz zwycięzca tegorocznego festiwalu Transatlantyk. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej – Astrid Lindgren to nowy film wybitnej duńskiej reżyserki Pernille Fischer Christensen. Autorki „Rodziny”, „Telenoweli” i „Kogoś, kogo kochasz”. Bilety dla Seniorów w cenie 5 zł. Po seansie dyskusja przy kawie. Spotkanie poprowadzi Ewelina Zbydniewska – kierownik Kina ECK. Widzimy się!

W rolę tytułową brawurowo wciela się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra”.

W biograficznej „Młodości Astrid”, która opowiada o początkach oraz młodości słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002), Pernille Fischer Christensen ukazuje silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności.

Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.

Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

PRASA O FILMIE:

Alba August jest świetna jako młoda kobieta stająca przed najtrudniejszymi decyzjami.

Boyd van Hoeij, Hollywood Reporter

Historia triumfu nad przeciwnościami losu i hartu ducha, który również później pomógł Astrid Lindgren odnieść sukces literacki.

Wendy Ide, Screen International

Żywiołowy występ świeżej Alby August to jeden z najmocniejszych atutów tej opowieści o zaskakująco niekonwencjonalnym życiu młodej Astrid Lindgren.

Alissa Simon, Variety

Wspaniały i poruszający film o młodości jednej z najbardziej utytułowanych pisarek na świecie.

Sonja Hartl, Kino Zeit

Alba August – narodziny gwiazdy!

Michael Müller, Negative Space

NAGRODY I FESTIWALE:

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale

2018 – Transatlantyk Łódź – Nagroda Publiczności