Ciekawe Wydarzenia

SENIOR W KINIE „Opowieść o miłości i mroku”

13.02.2019 17:00
SENIOR W KINIE „Opowieść o miłości i mroku”

„Opowieść o miłości i mroku” jest ekranizacją bestsellerowej powieści Amosa Oza. To przejmująca historia dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Amos Oz zmarł 28 grudnia 2018.

Oz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa znajdowała ukojenie w opowiadaniu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści stawały się coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu niebezpiecznie zbliżyć się do rzeczywistości. Niewyjaśnione rodzinne tajemnice na zawsze zmieniły życie światowej sławy pisarza.

Scenariusz, reżyseria i główna rola – NATALIE PORTMAN

Autorem zdjęć jest jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych – SŁAWOMIR IDZIAK

Film powstał na kanwie autobiograficznej powieści „Opowieść o miłości i mroku” AMOSA OZA. Najlepiej sprzedającej się izraelskiej powieści wszech czasów i światowego bestsellera.

Film „Opowieść o miłości i mroku” opiera się na wspomnieniach Amosa Oza z czasów dorastania w Jerozolimie. Pisarz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego ojca Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niesamowitą wyobraźnią matki, Fani. Rodzice Oza byli jedną z wielu żydowskich rodzin, które przybyły z Europy do Palestyny w latach 30., uciekając przed prześladowaniami. Arie z ostrożną nadzieją patrzył w przyszłość, Fania pragnęła czegoś więcej. Nieszczęśliwa w małżeństwie, znajdowała pocieszenie, opowiadając synowi niesamowite opowieści z pogranicza jawy i snu. Z czasem historie snute przez matkę stawały się coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe. Wkrótce chłopiec przekonuje się, co może się stać, kiedy opowieść staje się rzeczywistością. Zmieniło to całe jego życie.

Spotkanie poprowadzi kierownik Kina ECK Ewelina Zbydniewska. Prelekcję poprowadzi Elżbieta Topolska. Po seansie zapraszamy na poczęstunek i dyskusję.

Bilety dla Seniorów w cenie 10zł.