Ciekawe Wydarzenia

SENIOR W KINIE Rzeka

20.11.2019 17:00
SENIOR W KINIE Rzeka

Ostatnia część nieformalnej trylogii nagrodzonego za swój debiut na festiwalu w Berlinie kazachskiego reżysera, Emira Baigazina (Lekcje harmonii). Historia rodziny mieszkającej w małej, oddalonej od świata, kazachskiej wiosce. Z pośród pięciorga rodzeństwa najstarszy jest 13-letni Aslan. Ojciec często wyjeżdża i to jemu powierza opiekę nad pozostałymi braćmi i pilnowanie czy sumiennie wykonują swoje obowiązki.

Pozostali chłopcy darzą Aslana podziwem i szacunkiem należnym starszemu bratu. Aslan zabiera ich nad tytułową Rzekę. Dla surowo wychowywanych chłopców to idealna ucieczka od codziennych obowiązków i pracy, która szybko staje się ich ulubionym miejscem wypoczynku. Pewnego dnia odwiedza ich daleki kuzyn z miasta, Kanat, który przywozi ze sobą tablet, “okno” do zupełnie nowego świata. Chłopiec szybko kradnie sympatię młodszych braci, a elektroniczny gadżet staje się przedmiotem pożądania. W Aslanie narasta złość i zawiść, a napięcie między nim i Kanatem rośnie. Stateczny, przewidywalny świat rodziny zaczyna się rozpadać.

Nagrodzona na festiwalu w Wenecji w sekcji Horyzonty za reżyserię Rzeka to pełna symboli podróż w poetycki świat fundamentalnych wartości. Opowieść o dobru, złu i dojrzewaniu. Film jest kazachsko-polsko-norweską koprodukcją i otrzymał dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, polskim producentem jest uznana na arenine międzynarodowej firma Madants i producentki Klaudia Śmieja i Beata Rzeźniczek. Muzykę do filmu skomponowała polska artystka i DJ-ka Justyna Banaszyk (FOQL), a z post-produkcję odpowiedzialne było Studio Produkcyjne ORKA.

Bilety dla Seniorów w cenie 10zł. Przed filmem prelekcję wygłosi Elżbieta Topolska, a po seansie zapraszamy do sali 25 na dyskusję, kawę i ciastko.