Ciekawe Wydarzenia

WAMA Film Festival Retrospekcja

05.10.2019 15:00
WAMA Film Festival Retrospekcja

Już 5 października 2019, tylko w kinie ECK, możliwe będzie obejrzenie najlepszych filmów festiwalowych wyświetlanych w ramach WAMA Film Festival.

5 października
15:00 – Pokaz trzech filmów krótkometrażowych:

UKOŁYSZ MNIE
reż. David Tejer
prod.: Studio Munka SFP
26 minut
W poranek swoich urodzin Emilia budzi się w łóżku obok nieznajomego mężczyzny – Shaya, turysty z Tel Awiwu. Przypomina sobie, że w nocy pękła im prezerwatywa w trakcie stosunku. Emilia postanawia jak najszybciej pozbyć się Shaya, tłumacząc mu, że w Polsce potrzebna jest recepta na pigułkę „dzień po”. Stara się go przekonać, że doskonale sobie poradzi. Shaya jednak nie chce zostawić jej samej w tej sytuacji.

UKOLYSZ-MNIE-FOTOS

TECHNO
reż. Tadeusz Łysiak
prod.: Warszawska Szkoła Filmowa
23 minut
Ryszard, sześćdziesięcioletni rolnik mieszka w małej wsi, gdzie samotnie opiekuje się swą chorą na Alzheimera żoną. Przypadkowe spotkanie z dziewczyną z dużego miasta odkrywa przed nim świat muzyki techno, która choć na chwilę pozwala mu zapomnieć o krzyżu jaki dźwiga na swych barkach.

TECHNO-FOTOS

DZIKU
reż. Kamila Chojnacka
prod.: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego
22 minut
Opowieść o zderzeniu dwóch światów. Dziewiętnastoletni Krzysztof, stały bywalec siłowni i osiedlowy zawadiaka, zatrudnia się w firmie ochroniarskiej, skąd trafia na Festiwal Muzyki Operowej. Dystans bohatera do świata klasyki zmniejsza się, gdy pierwszy raz słyszy arię. Poruszony nieznaną dotychczas muzyką, postanawia rozpocząć lekcje śpiewu. Świat opery zmienia nie tylko jego gusta, ale także cały styl życia.

DZIKU-FOTOS

16:30 – pokaz pełnometrażowego filmu „Fokstrot”

Zdobywca wielu nagród na światowych festiwalach, w tym Srebrnego Lwa na 74. MFF w Wenecji oraz izraelski kandydat do Oscara, który znalazł się na tzw. short liście w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To koprodukcja niemiecko-francusko-izraelska według scenariusza reżysera z polskim paszportem Samuela Maoza.

Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym.

Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów składających nieszczere kondolencje.

Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna…

W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino.