Ciekawe Wydarzenia

WAMA Film Festival Retrospekcja

17.09.2022 17:15
WAMA Film Festival Retrospekcja
WAMA Film Festival powraca do Kina ECK!
Startujemy już 17 września z czterema filmami krótkometrażowymi:
– Dad you’ve never had – reż. Dominika Łapka – zwycięski film konkursu krótkiego na WAMA Film Festival 2021
Subtelnie opowiedziana historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Córka wyrusza w podróż do ojca, który ją kiedyś odrzucił. Ojciec wpuszcza dziewczynę do swojego mieszkania, stara się odpowiedzieć na jej pytania, razem pochylają się nad listami, które przez lata do siebie pisali. Córka porządkuje świat ojca oraz swoją relację z nim. Pomiędzy bohaterami dochodzi do niełatwej konfrontacji. To film o ogromnej tęsknocie za ojcem i o akceptacji, że ta tęsknota nigdy nie zostanie zaspokojona.
– Przestrach – reż. Joanna Helena Szymańska
„Przestrach” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem a ośmioletnią córką i o tym, jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu muzykowi.
– Niewolnik – reż. Grzegorz Piekarski
W ramach nowego programu penitencjarnego Nikodem odbywa wyrok w domu Mai i Łukasza. Para ma nad nim pełną władzę i z zaskoczeniem przyjmuje informację o pozytywnym rozpatrzeniu apelacji i odzyskaniu wolności przez Nikodema. Chociaż bohaterowie mogliby się rozstać i nigdy więcej nie spotkać, spędzają razem jeszcze jeden dzień.
– Psie Pole – reż. Michalina Musialik.
Kiedy starsza kobieta niespodziewanie upada na podłogę, jej zwierzęta domowe pozostają zdane same na siebie. Dwa psy, kot i ptak muszą poradzić sobie same, co staje się coraz trudniejsze, gdy zaczyna im brakować pożywienia. Animowany, choć bardzo realistyczny obraz, w którym zwierzęcy instynkt zostaje skonfrontowany z przywiązaniem do człowieka. Czarne, nieuzupełnione kolorami kontury przypominają niedokończony szkic, tak jak życie bohaterki, które urywa się nagle gdzieś między wyjściem na spacer z psami a karmieniem kota.
Filmową ucztę kończymy o godzinie 19:00 pokazem filmu „Aida”.
To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aidy”. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
Wstęp na wszystkie seanse WOLNY!