Ciekawe Wydarzenia

WAMA Film Festival – RETROSPEKCJA

06.10.2018
WAMA Film Festival – RETROSPEKCJA

WAMA FILM FESTIVAL w Twoim mieście!

Trwa RETROSPEKCJA 4. edycji WAMA Film Festival. Zdobywcy Grand Prix obu konkursów: „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa i „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego, a także wybrane filmy z Konkursu Filmów Krótkich podróżują po miastach i miasteczkach Warmii i Mazur.

Od początku istnienia WAMA Film Festival dokłada starań, aby jak największa ilość widzów z województwa warmińsko-mazurskiego miała szansę obejrzeć najciekawsze filmy nagrodzone podczas festiwalu.

RETROSPEKCJA to jednocześnie symboliczne domknięcie poprzedniej edycji festiwalu oraz zapowiedź kolejnej – mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu. – WAMA Film Festival odbywa się w stolicy Warmii i Mazur, ale chcemy, żeby choć część najlepszych filmów docierała jak najdalej, obejmując zasięgiem teren całego województwa.

Andriej Zwiagincew to rosyjski reżyser nominowany do Oscara za „Lewiatana” i właśnie za „Niemiłość”. Piotr Domalewski jest na Warmii i Mazurach bardzo dobrze znany. Za kręconą w Pęglitach pod Olsztynem „Cichą noc”, swój pełnometrażowy debiut, otrzymał w 2017 roku najważniejsze nagrody polskiej branży filmowej – Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz aż dziesięć „Orłów” – nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Listę filmów uzupełnią „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, film nagradzany m.in. w Cannes i w Gdyni. Reżyserka – Aleksandra Terpińska – jest uznawana za objawienie młodego pokolenia twórców. Ostatnia propozycja to „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura, utytułowanego autora filmów krótkometrażowych. Film nagrodzono m.in. podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Inny film tego reżysera – „To, czego chcę” – wygrał Konkurs Filmów Krótkich podczas 2. edycji WAMA Film Festival.

Kino ECK po raz kolejny umożliwia widzom udział w pokazach WAMA zupełnie za darmo!

Retrospekcja WAMA Film Festival

informacje o filmach 

Film Pełnometrażowy:
NIEMIŁOŚĆ
reż. Andriej Zwiagincew
prod.: Belgia, Francja, Niemcy, Rosja
127 minut

Jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, uhonorowany tam ostatecznie Nagrodą Jury. Historia Borysa i Żeni, pary bogatych czterdziestolatków, która przygotowuje się do nieuniknionego rozwodu. Zajęci sobą bohaterowie nie zwracają uwagi na syna – dwunastoletniego Aloszę. Pewnego dnia chłopiec znika, a rodzice rozpoczynają jego szeroko zakrojone poszukiwania. Śledzenie poczynionych przez rodziców wysiłków stanowi dla reżysera Andrieja Zwiagincewa („Powrót”, „Elena”) pretekst do stworzenia głęboko krytycznego obrazu dzisiejszej Rosji.

 

Filmy Krótkometrażowe: 

NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER
reż. Aleksandra Terpińska
prod.: Studio Munka SFP
29 minut

Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

60 KILO NICZEGO
reż. Piotr Domalewski
prod.: Studio Munka SFP
27 minut

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM
reż. Damian Kocur
prod.: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego
25 minut

Michał mieszka na wsi i pracuje przy hodowli krów. Po pracy wraca do domu, je i odpoczywa. Każdy dzień Michała wygląda dokładnie tak samo. Każdy poza tym, w którym do Michała ma przyjechać poznana przez internet dziewczyna.

Widzimy się w sobotę 6 października, o 15:00 Filmy krótkometrażowe, a o 19:30 Niemiłość. Zapraszamy – wstęp wolny!