Ciekawe Wydarzenia

Weekend z 20. Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

19-21.05.2023
Weekend z 20. Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

Weekend z 20. Festiwalem MDAG w Kinie ECK

Zachęcamy do obejrzenia sześciu hitów 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w ramach Weekendu z Festiwalem MDAG!

MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 138 000 widzów! W tym roku festiwal odbędzie się w datach 12-21 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy, a także online w datach 23 maja – 4 czerwca na stronie mdag.pl. Zależy nam na tym, żeby kino dokumentalne jak najszerzej docierało do polskich widzów, dlatego, podobnie jak w latach poprzednich organizujemy Weekend z Festiwalem MDAG, który w tym roku przypada na 19-21 maja. 

Program Weekendu z Festiwalem 20. edycji Millennium Docs Against Gravity:

Całe to piękno i krew – 19.05.2023 godz. 17:00

(All the Beauty and the Bloodshed)

USA, 2022, 113 min.

reż.: Laura Poitras 

Nominowany do Oscara niezwykły filmowy portret Nan Goldin legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, stającej w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczącej z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach.

 

I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!” – 19.05.2023 godz. 19:15

(And the King Said, What a FANTASTIC MACHINE)

Szwecja, Dania, 2023, 88 min.

reż.: Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów. Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie. 

 

Lynch/Oz – 20.05.2023 godz. 17:00

(Lynch/Oz)

USA, 2022, 110 min 

reż.: Alexandre O. Phillippe

Co łączy filmy Davida Lyncha z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”? Fascynacja, inspiracja czy obsesja? „Nie ma dnia, abym o tej książce nie myślał” – przyznaje reżyser. Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera. To jednak coś więcej niż tylko niecodzienne spojrzenie na filmowca i jego obsesję – to zapierająca dech w piersiach medytacja nad rolą kina w kształtowaniu naszych marzeń.

 

Prawy chłopak – 20.05.2023 godz. 19:15
(Polish Prayers)

Polska, Szwajcaria, 2022, 84 min

reż.: Hanna Nobis

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Film jest kroniką życia bohatera, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu.

 

Siostrzeństwo świętej sauny – 21.05.2023 godz. 17:00

(Smoke Sauna Sisterhood)

Estonia, Francja, Islandia, 2023, 89 min

reż.: Anna Hints

Nagrodzony na festiwalu w Sundance film o grupie kobiet zbierającej się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siły z wspólnoty. Otoczone dymem  obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. Siostrzeństwo świętej saunyprzepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale z humoru, mądrości i samoświadomości. 

Świat po pracy – 21.05.2023 godz. 19:00

(After Work)

Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023, 81 min.

reż.: Erik Gandini 

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób. W Korei Południowej pracuje się 12-14 godzin dziennie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego, Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”.