Ciekawe Wydarzenia

Zamknięci w celuloidzie

15.11.2021
Zamknięci w celuloidzie

Kino jest przydatnym narzędziem edukacyjnym, pełni funkcję informacyjną i dokumentalną, a czasami może nam pomóc w zrozumieniu drugiego człowieka i nas samych.

We wrześniu Kino ECK rozpoczęło cykl spotkań kinoterapeutycznych. Odbywają się one w ramach Projektu Interreg „Zamknięci w celuloidzie. Film jako narzędzie włączenia społecznego”. Każdy seans to projekcja filmu, oraz spotkanie i rozmowa ze specjalistami, pomagającymi w zrozumieniu własnych uczuć wywołanych przez film, oraz próba interpretacji przekazu w nim zawartego. Pierwszym tytułem, pokazanym na naszym ekranie był film Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa”, poruszający temat uzależnienia alkoholowego wśród kobiet. W spotkaniu uczestniczyła Justyna Wojsiat – psychoterapeutka, specjalista terapii uzależnień.

Kino to bezpieczna przestrzeń, która pozwala na przepracowanie problemów, uczuć i emocji, które w codziennym życiu są przytłaczające. Sala kinowa daje dystans niezbędny widzom do wypracowania empatycznych schematów działania oraz zrozumienia uczuć zarówno swoich jak i ludzi wokół nas. Dlaczego wykluczamy, lub jesteśmy wykluczeni? Czy problem uzależnień dotyczy kogoś nam bliskiego? Jak poradzić sobie z chorobą, niepełnosprawnością? Istnieją pytania, na które ciężko udzielić dobrej odpowiedzi, ale warto ich szukać.

Kino potrafi pomagać widzom na wielu płaszczyznach, jeśli chcecie się o tym przekonać, zapraszamy na nasze spotkania. Pełny harmonogram już wkrótce na naszej stronie, a najbliższe odbędzie się już 15 listopada o godzinie 9:00 i jest przeznaczone dla grup szkolnych (klasy 4-7). Wspólnie obejrzymy film „Mój brat ściga dinozaury”, a w rozmowie będą uczestniczyć  psycholożki – Patrycja Karpińska i Anna Anszczak.

O czym opowiada film? O rodzinie. Aby zdobyć uznanie w nowej szkole, nastoletni Jack ukrywa prawdę o swojej rodzinie i bracie z zespołem Downa. Nie przypuszcza, że kłamstwo ma krótkie nogi, a mały Gio ma niesamowite moce, których nikt się nie spodziewał! Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, specjalny, po prostu najlepszy – niczym superbohater, który przybył z innej planety! Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, poznaje czarującą Ariannę i chce zaimponować kolegom z zespołu muzycznego. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata… Pełna dobrej energii opowieść o więzach rodzinnych, dojrzewaniu i prawdzie, która zawsze jest cenniejsza niż kłamstwo.

Inspiracją dla powstania filmu była bestsellerowa książka biograficzna Giacomo Mazzariola. Tytuł otrzymał tegoroczną nagrodę młodzieżową Europejskiej Akademii Filmowej, przyznawaną przez 2000 młodych jurorów z 32 krajów.

Udział w projekcie jest bezpłatny – zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy (ewelina.zbydniewska@eck.elk.pl).

Projekt „Zamknięci w celuloidzie” stara się otworzyć widzów na tych, którzy czują się zamknięci przez ograniczenia własne lub te stworzone i wymyślone przez innych. Widzimy się w Kinie ECK w poniedziałek 15 listopada o godzinie 9:00.

Projekt dofinansowane ze środków Programu Interreg V-A Litwa-Polska.