Ciekawe Wydarzenia

„Stalag IF Sudauen” – seans i spotkanie z reżyserem

26.03.2023 15:00
„Stalag IF Sudauen” – seans i spotkanie z reżyserem

Inspiracją do stworzenia filmu dokumentalnego była książka Pana Edmunda Sobonia pt.: „Stalag IF Sudauen – piekło pod niebem suwalskim”. Powyższa książka to najobszerniejsze opracowanie traktujące o istnieniu obozu Stalag IF. Są w niej zawarte relacje żyjących świadków i rodzin tych, którzy już odeszli.

Film powstał aby przybliżyć widzom fakty o funkcjonowaniu obozu oraz uzmysłowić dramat ludzi, którzy w męczarniach stracili życie.

Co zadziwiające bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek naukowe opracowania filmowe czy książkowe opisujące historię obozu Stalag IF Sudauen. Nie wspominając już o miejscach pamięci czy choćby akapitu w szkolnych podręcznikach do historii. Jedynym obiektem upamiętniającym ofiary działania obozu jest cmentarz przy ulicy Reja w Suwałkach.

Szacunkowa liczba 50 000 ofiar spotkała się z historyczną obojętnością. Dla porównania obóz Stalag IB w Olsztynku w którym zginęła podobna liczba jeńców wojennych, doczekał się własnego muzeum z profesjonalnie wykonanymi makietami obozu, mnóstwem pamiątek i interaktywnymi tablicami multimedialnymi.

W obozie Stalag IF Sudauen przetrzymywani byli głównie rosyjscy jeńcy wojenni ale znajdowali się tam również Polacy, Żydzi, Włosi i Azjaci.

Reżyserem filmu „Stalag IF Sudauen” jest Krzysztof Dawid Kowalewski – suwalczanin, filmowiec i fotograf, którego będziemy gościć 26 marca, po seansie o godzinie 15:00. Weźmie on udział w dyskusji, którą poprowadzi Kazimierz Bogusz, naszym gościem będzie również  dr Stefan Marcinkiewicz.

Premiera filmu odbyła się w 2022 roku. Projekt został wsparty finansowo przez Miasto Suwałki w ramach stypendium artystycznego przyznanego Krzysztofowi Kowalewskiemu na ten cel.

SEANS BILETOWANY – BILETY DOSTĘPNE W KASIE ECK ORAZ NA STRONIE:

https://kino.elk.pl/film/stalag-if-sudauen-seans-spotkanie-rezyserem/

GRUPY ZAINTERESOWANE POKAZEM FILMU W DNIU 24.03.2023 O GODZINIE 12:00, PROSIMY O ZGŁOSZENIA NA ADRES E-MAILOWY: EWELINA.ZBYDNIEWSKA@ECK.ELK.PL LUB POD NUMEREM TELEFONU 725 333 400. CENA BILETU – 10ZŁ OD OSOBY. 

WYDARZENIE WSPÓŁORGANIZOWANE PRZEZ MUZEUM HISTORYCZNE W EŁKU.